Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Opublikowano: 2025-02-26 09:55, Numer artykułu: 94120 , Autor: A.K2.
Od Dnia Pisma Ręcznego do Dnia Języka Ojczystego!
Z okazji Dnia Języka Ojczystego, święta przypadającego 21 lutego biblioteka szkolna wraz z zespołem polonistów szkolnych przygotowała cykl następujących wydarzeń:
• WYSTAWĘ TWÓRCÓW REGIONU BYDGOSKIEGO
Uczniowie mogli zapoznać się z sylwetkami osób, które przyczyniły się do współtworzenia kultury Bydgoszczy i okolic. Zaprezentowano biogram takiej postaci jak chociażby Jerzy Sulima – Kamiński, autor słynnej publikacji „Most Królowej Jadwigi”. Mawia się, że „Most Królowej Jadwigi”, jest tym samym dla Bydgoszczy, czym „Blaszany bębenek” dla Gdańska. Do lektury niniejszej pozycji nie trzeba zatem namawiać. Poza Jerzym Sulimą – Kamińskim przedstawiono także między innymi sylwetki: Adama Grzymały- Siedleckiego, Wojciecha Banacha, Wiesława Trzeciakowskiego, czy Mariana Turwida (Kaczmarka) oraz ich wybrane dzieła literackie. Wśród zaprezentowanych znalazł się także tomik wierszy Pani Joanny Gładykowskiej-Rosińskiej, naszej nauczycielki języka polskiego.
• TEST POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ
Czyli możliwość sprawdzenia, czy poprawnie używamy języka polskiego, stosujemy prawidłowe formy, czy "nie kaleczymy" w cudzysłowiu naszego języka…Właśnie?! W cudzysłowiu?! Czy może jednak w cudzysłowie?! Nie jesteś pewien? Sprawdź!
• DYKTANDO Z JĘZYKA POLSKIEGO
Analogicznie, jak wyżej wszystkie chętne osoby mogły sprawdzić się w dyktandzie.
• WARSZTATY LITERACKIE Z POETKĄ ALINĄ RZEPECKĄ
Pani Alina Rzepecka należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, z wykształcenia jest matematyczką. Poza liczbami jej dodatkową pasją jest pisanie wierszy. Poetka rozpoczęła spotkanie od próby znalezienia odpowiedzi na pytanie „Czym jest poezja?” zdaniem naszych wychowanków. Po wysłuchaniu koncepcji uczniów autorka płynnie przeszła do przeczytania swoich pięknych, poruszających wierszy. Na koniec uczniowie wczuli się w rolę poetów i próbowali sami dopisać brakujący tekst do pierwszych słów wersów wiersza autorstwa Kazimierza Hoffmana.
• WYKŁAD UCZENNICY NA TEMAT CIEKAWOSTEK JĘZYKOWYCH
Czy wiesz, że język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie? Posługuje się nim ponad 45 milionów osób, z czego ok. 38 milionów zamieszkuje Polskę. Warto więc pielęgnować ten język i przekazywać go swoim dzieciom – nawet jeśli mieszkacie na drugim końcu świata. Dowiedz się więcej o swoim ojczystym języku i poznaj najciekawsze fakty na jego temat!
Ciekawostki o języku polskim
Kiedy powstał język polski?
Nasz język ojczysty należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich. Jako odrębny język zaczął się kształtować w X wieku. Jego powstanie związane jest z tworzeniem i rozwojem państwa polskiego oraz przyjęciem chrztu przez Polskę w 966 roku.
Pierwsze zdanie w języku polskim.
Najstarsze zapisane zdanie w języku polskim brzmi „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”, co oznacza „Pozwól, niech ja pomielę, a Ty odpocznij”. Zdanie to zostało zapisane w 1270 roku w Księdze Henrykowskiej. Jego znaczenie odnosi się do codziennego życia małżeństwa z XIII wieku.
Polski alfabet
Polski alfabet wywodzi się z alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. Samogłoską, która najczęściej występuje w polskich tekstach, jest “a”, natomiast spółgłoską – “z”.
Język polski na świecie
Na całym świecie językiem polskim aktywnie posługuje się ok. 45 milionów ludzi. Zamieszkują oni głównie Polskę, ponieważ jest to nasz język urzędowy. Jednak Polacy mieszkają na całym świecie, m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji czy Irlandii. Język polski to drugi największy język słowiański oraz 38. największy pod względem liczby użytkowników język na świecie.
Czy język polski jest trudny?
Język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie. Jednym z największych wyzwań dla obcokrajowców jest wymowa. W języku polskim istnieje wiele szeleszczących głosek, takich jak sz, cz, dź, dź, ż, ś, ź, ć, których wymówienie jest dość problematyczne. Kłopoty może sprawiać też ortografia i odmiana wyrazów, ponieważ w języku polskim występuje wiele reguł i wyjątków.
Języki podobne do polskiego
Wśród języków zachodniosłowiańskich, do których należy polski, zalicza się także czeski oraz słowacki. W związku z tym ich brzmienie jest zbliżone do naszego języka ojczystego, więc mieszkańcom tych krajów łatwiej jest się zrozumieć.
Dialekty w języku polskim
W Polsce występuje obecnie 5 dialektów, czyli odmian języka polskiego, które występują na terenie danego regionu. Są to dialekty: wielkopolski, śląski, małopolski, mazowiecki i kaszubski.
A jaki związek ma pisanie ręczne z językiem ojczystym? Oczywisty!
Pisząc ręcznie uczymy się przy okazji poprawności językowej, sztuki której nie opanujemy, gdy błędy poprawi za nas edytor tekstu.
Tytułem uzupełnienia i w nawiązaniu do Dnia Języka Ojczystego biblioteka umieszcza prezentację na platformie Genial.ly dotyczącą najczęściej popełnianych błędów językowych przez Polaków.