Nabór do 12 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej

Kilka informacji o samej drużynie.

Powstała w Bydgoszczy w 1924 roku przy Szkole Powszechniej przy ul. Świętojańskiej 2 i działała z przerwą wojenną aż do 1949 roku, kiedy to ZHP został rozwiązany. W 1939 roku mój ojciec Jan był zastępowym zastępu Jeleni oraz członkiem pocztu sztandarowego tej drużyny. W jej szeregach był także jego młodszy brat Bernard. Zachęcony harcerską aktywnością mojej córki postanowiłem powrócić do czynnej pracy instruktorskiej i reaktywować drużynę mojego ojca. Jednocześnie tradycyjny profil drużyny wzbogaciłem o strzelectwo wiatrówkowe, którego jestem pasjonatem. Reaktywowana drużyna hołduje najlepszym tradycjom harcerskim przekazanym nam przez poprzednie pokolenia harcerzy, a jej patronem od chwili powstania jest Książę Józef Poniatowski.

 

Na tym etapie odtwarzania drużyny nie prowadzę zmasowanego naboru, a jedynie kompletuję zastęp kadrowy, którego członkowie po zakończeniu szkolenia założą własne zastępy i obejmą inne funkcje w drużynie (zastępowi, przyboczni i kwatermistrz). Obecnie w zastępie działa już pięciu harcerzy.

 

W związku z tym w 2020 roku organizuję obóz, który rozpoczyna dwuletni okres szkolenia przyszłej kadry drużyny. Obóz odbędzie się w okresie 2-11 lipca na terenie Ośrodka Harcerskiego w Pólku koło Koronowa. W obozie weźmie udział grupa ok. 10 harcerzy oraz 3 osobowa kadra instruktorska odpowiedzialna za realizację założonego programu, który przewiduje m.in.: zajęcia z pionierki, terenoznawstwa, puszczaństwa, łączności i strzelectwa. Natomiast pod koniec czerwca 2020 roku nasz zastęp kadrowy weźmie udział w Zlocie Hufca ZHP Bydgoszcz Miasto, który corocznie organizowany jest w Pólku.

 

Każdy zainteresowany, który odpowie drogą mailową na moje zaproszenie otrzyma ode mnie zwrotnie informacje o drużynie, adres jej strony internetowej (https://myway42.wixsite.com/12bdh) oraz informację o planowanym spotkaniu organizacyjnym.

 

Andrzej Chudziński