„Wykluczeni. Od nazizmu do współczesnej dyskryminacji” - projekt.

Opublikowano: 2019-03-15 15:54, Numer artykułu: 11540 , Autor: M.Wolschlaeger

W dniu dzisiejszym (15 marca 2019 r.) w dwóch bydgoskich szkołach ponadgimnazjalnych ( I Liceum Ogólnokształcące i VIII Liceum Ogólnokształcące) był realizowany jeden z etapów  projektu edukacyjnego   „Wykluczeni. Od nazizmu do współczesnej dyskryminacji” w ramach grantu Instytutu Olgi Lengyel Nauczanie o Zagładzie i Prawach Człowieka- TOLI.

            Celem projektu jest zwrócenie uwagi młodym ludziom na problem łamania praw człowieka w przeszłości i obecnie. Ponadto uwrażliwienie na potrzeby innych, tak aby nie przechodzili obojętnie obok osób w różny  sposób  wykluczonych ze  społeczeństwa. Te działania mają  doprowadzić do refleksji dotyczącej konsekwencji obojętności całych grup społecznych, w tym narodów, wobec problemu łamania praw człowieka oraz zaakcentować dalekosiężne skutki takiej postawy (odwołanie do przeszłości- Holokaust i współczesności, np. problemu uchodźców).

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie zajęć, których mottem będą słowa Wisławy Szymborskiej „Kto nie walczy ze złem, ten zło milczeniem swym szerzy”.

Celem tej lekcji jest wypracowanie wspólnej refleksji - przesłania  dotyczącego zagrożeń wynikających z obojętności wobec procedur łamania praw człowieka, z odwołaniem do przykładów z historii i czasów obecnych.

Autorki projektu: Danuta Kopińska-Kołowacik i Marzena Wolschlaeger.

Osoba odpowiedzialna za realizację w VIII LO w Bydgoszczy – Marzena Wolschlaeger.