Wolność nie jest nam dana, wolność jest nam zadana – spotkanie z okazji 30 rocznicy Wyborów Czerwcowych w 1989 r.

Opublikowano: 2019-06-12 20:25, Numer artykułu: 14133 , Autor: M.Wolschlaeger

Uczniowie klasy II a na zaproszenie społeczności I. Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w spotkaniu z okazji 30. rocznicy Wyborów Czerwcowych.

Gościem honorowym spotkania była Pan Antoni Tokarczuk.

Nasz gość  był wiceprzewodniczącym Regionu Bydgoskiego „”Solidarności”, internowany  po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981r.,  przez rok przebywał najpierw w Strzebielinku, potem Białołęce.

Po zwolnieniu zaangażował się w Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Bydgoszczy, od 1987 r. wchodził w skład Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” . Członek Komitetu Obywatelskiego, Senator I Kadencji w latach 1989- 1991, wojewoda bydgoski  od  1991 do 1992 r., działacz Porozumienia Centrum w  latach 1990-1999, najpierw jako wiceprezes, a od 1997 jako prezes tej partii. Poseł na sejm od 1991 do 1993, minister ochrony środowiska w latach  1999 -2001. Od 1999 r. związany z Porozumieniem Polskich Chrześcijańskich Demokratów i Stronnictwem Konserwatywno- Ludowym.

 

 „Wydarzenia sierpnia 1980 r. mnie zaskoczyły, byłem socjologiem, a nie wizjonerem czy prorokiem. Nie mógłbym ich nawet śledzić – przemierzałbym wówczas rowerem szlak między Atenami a Bydgoszczą- gdyby złodzieje nie pokrzyżowali mi planów, kradnąc paszport. Inaczej nie miałbym sposobności, by zostać buntownikiem i włączyć się do strajku w Zakładach Rowerowych Predom- Romet w Bydgoszczy, a później w budowanie z zapałem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w województwie bydgoskim- tak o swoim zaangażowaniu w działalność opozycji antykomunistycznej w Polsce pisze Pan Antoni Tokarczuk w książce „Mój czas, flirty z historią”.

 

Jak nasi uczniowie odebrali spotkanie z panem Tokarczukiem?

 

"Spotkanie z Panem Tokarczukiem uświadomiło mi, jak ważna jest wolność nasza i przyszłych pokoleń,musimy o nią dbać i nie dać jej sobie odebrać ponownie."

Zuzanna Wolska

 

„Miło było poznać Pana Tokarczuka. W interesujący sposób opowiadał co przeżył, a największym skarbem jest to, że chce przekazywać ludziom swoją historię oraz dzielić się swoim doświadczeniem.”

Karolina Michalska

 

"Spotkanie z Panem Tokarczukiem uświadomiło mi, jak trudna była walka o wolność i ile poświęcenia kosztowała."

Kacper Leszko

 

"W postawie Pana Tokarczuka najbardziej zaskoczyła mnie jego wytrwałość i chęć walki o wolność Polski."

Natalia