VII Konferencja Młodzieżowa
Opublikowano: 2023-11-20 21:05, Numer artykułu: 75212 , Autor: M.Wolschlaeger
Informacja ze strony Międzyszkolnego Laboratorium Humanistycznego:
"20 listopada 2023 roku w gościnnych progach VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy odbyła się VII Młodzieżowa Konferencja Historyczna.
Od lat to wydarzenie współorganizują dwie bydgoskie szkoły – VII i VIII Licea Ogólnokształcące, które formalnie od czterech lat tworzą Międzyszkolne Laboratorium Humanistyczne.
Stałymi bywalcami młodzieżowych spotkań historycznych są uczennice i uczniowie I i IV LO w Bydgoszczy oraz Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół Samochodowych. W tym roku dołączyli do spotkania adepci sztuk budowlanych, czyli uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych.
Tym razem tematem przewodnim była polska myśl oświatowa. Konferencja rozpoczęła się od wykładu wprowadzającego, przygotowanego przez dr Monikę Opiołę – Cegiełkę z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, która przedstawiła zgromadzonym zespołom dziedzictwo Komisji Edukacji Narodowej.
W ten sposób uhonorowaliśmy 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Podążając za myślą przewodnią wykładu „Trzeba nam ludzi zrobić Polakami, a Polaków obywatelami” w drugiej części uczestniczki i uczestnicy konferencji, podczas warsztatów „Gdybym przez jeden dzień był_a ministrem edukacji…”, wspólnie starali się wskazać zalety i wady systemu edukacji obowiązującego w Polsce, a następnie podzieli się swoimi pomysłami na jego poprawę, które organizatorki zobowiązały się przekazać nowemu ministrowi edukacji, kimkolwiek On_a będzie
W imieniu Międzyszkolnego Laboratorium Humanistycznego, z kronikarskiego obowiązku, spieszymy donieść, że obradujące zespoły znalazły nie tylko minusy, ale także zalety polskiej szkoły i – co bardzo istotne – zespoły uczniowskie i zespół nauczycielski miały wiele wspólnych spostrzeżeń, a więc przyszłemu ministrowi nie pozostaje nic innego, jak tylko zaprosić ich do konsultacji społecznych."
Program konferencji:
10.00 – 10.45 – "Trzeba nam ludzi zrobić Polakami, a Polaków obywatelami" - Komisja
Edukacji Narodowej i jej dziedzictwo – dr Monika Opioła-Cegiełka, UKW,
10.45 - 11.10 - przerwa i poczęstunek,
11.10 - 11.40 - Warsztat “Gdybym był przez jeden dzień ministrem edukacji, to ...”,
11.40 - 12.10 - Podsumowanie prezentacji uczniów i dyskusja. Wspólnie zastanowimy
się jak uczynić współczesną szkołę miejscem przyjaznym dla wszystkich,
12.10 - 12.15 – Zakończenie.
Szczegółowe informacje w serwisie: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063801082213