Urodziny Bydgoszczy

Opublikowano: 2024-04-24 12:15, Numer artykułu: 82167 , Autor: A.K2.

Co z okazji urodzin naszego miasta? Spotkanie autorskie z niezwykłym gościem, Panią Małgorzatą Grosman, autorką książek związanych z naszym pięknym miastem. Kim jest nasz niezwykły gość? Z wykształcenia pedagożką, z zawodu dziennikarką. Pani Małgorzata przez wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach, przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką. Zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów i międzywojnia napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”. Jest również autorką opowieści poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej „Ostromecko w opowiadaniach” i opowieści o bydgoszczankach doby międzywojennej „Bydgoszcz jest kobietą”, która stała się impulsem do stworzenia wystawy „Gorsety” kobiet. Stworzyła podcasty Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia, które niedawno przeobraziły się w książkę pod tym samym tytułem. Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy to kolejna jej propozycja dla miłośników miasta. Na tegorocznym spotkaniu Pani Grosman przedstawiła nam „muzyczną” Bydgoszcz. W sposób szczególny pochyliła się nad postacią Sommerfelda. Kim był Bruno Sommerfeld? Tym, kim Stradivarius dla skrzypiec… wybitnym twórcą fortepianów! Ponadto Pani Małgorzata pokazała nam inne osoby związane ze światem muzyki w Bydgoszczy i jaki miały wpływ na rozwój miasta. W spotkaniu wzięła udział klasa 2F i chętni uczniowie, grający na jakimś instrumencie lub zainteresowani niniejszą tematyką.

 

Kolejnym wyjątkowym gościem była Pani Grażyna Kowalska, która na co dzień pracuje w Pracowni regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Pani Kowalska przyniosła do nas bardzo wartościowe materiały w postaci gazet (Dziennik Bydgoski), kronik, słowników, kalendarzy, książek adresowych i telefonicznych, które pomogły uczniom rozświetlić obraz ówczesnej Bydgoszczy. Przejrzenie gazet sprzed ponad 100 lat było niebywałą okazją do poznania historii miasta. Ponadto Pani przedstawiła nam liczne ciekawostki dotyczące grodu nad Brdą, jednocześnie zachęcając do odwiedzenia swojej pracowni i zagłębienia się w jej tajemnicach…W zajęciach wzięła udział klasa 3A.

 

W tygodniu 15-19 kwietnia z okazji urodzin miasta rozgrywaliśmy teleturnieje Joker i Milionerzy dotyczące stricte naszego, pięknego miasta. Chętni mogli sprawdzić zasób swojej wiedzy dotyczącej grodu nad Brdą. Celem szlifowania umiejętności korzystania ze źródeł, można było korzystać z książek z działu Bydgoszcz.

 

Ponadto co w kwietniu? 11 kwietnia na życzenie uczniówpo raz kolejny rozegraliśmy teleturniej 1 z 10. Pytania z wiedzy ogólnej, zróżnicowane, od prostszych do trudniejszych. Tym razem bardziej 1 z 9, gdyż jeden uczestnik nam się rozchorował i nie dotarł, niemniej przebieg gry był taki sam. Zwyciężczynią została Karolina Boczek z klasy 4A. Gratulujemy!

 

Wcześniej, 2 kwietnia obchodziliśmy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to święto ustanowione z okazji urodzin Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji biblioteka zachęcała do wypożyczania książek dla… dzieci, ale i dla dorosłych. Połączenie dwóch światów, przeniesienie w przestrzeń dziecięcej wyobraźni, bo przecież „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta”.