Projekt Krokus

Opublikowano: 2024-12-12 19:01, Numer artykułu: 91411 , Autor: M.Wolschlaeger

JESIEŃ 2024

 

Projekt Krokus, którego głównym pomysłodawcą i organizatorem jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście i Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, od lat jest realizowany w naszej szkole. Stanowi stały punkt w nauczaniu o tolerancji oraz w kształtowaniu pamięci historycznej będącej kluczowym elementem budowania świadomości społecznej i rozwijaniu postaw otwartości, empatii.

Zasadzone kwiaty mają przypominać o 1,5 mln dzieci zamordowanych w czasach Holokaustu.

Wiosną wyrosną piękne krokusy.

W projekcie uczestniczyły uczennice i uczniowie klasy IIf.

 

WIOSNA 2025

 

Dziś, gdy krokusy znów rozkwitły, warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tych, których już nie ma. To mały znak, ale o wielkim znaczeniu – bo pamięć żyje, dopóki ją pielęgnujemy.Wiosna to czas odrodzenia, a jednym z jej pierwszych zwiastunów są krokusy. W wielu miejscach w Polsce i Europie właśnie teraz pojawiły się ich delikatne, żółte kwiaty. Nie są to jednak zwykłe rośliny – każdy z nich kryje w sobie ważne przesłanie.
 
Krokusy zakwitające co roku przypominają nam o historii, ale też uczą empatii, wrażliwości i odpowiedzialności za przyszłość. Wspólne sadzenie i obserwowanie kwitnienia to nie tylko gest pamięci, lecz także sposób na budowanie świadomości historycznej w młodym pokoleniu.