Opieka nad mogiłami

Opublikowano: 2021-01-08 10:46, Numer artykułu: 35240 , Autor: M.Wolschlaeger
Wielu Polaków uważa, że wielokulturowość naszego kraju była zaletą, ponieważ taka Rzeczypospolita przyciągała utalentowanych ludzi, pozwalając żyć w pokoju obok siebie osobom o różnym pochodzeniu. Dzięki pokojowej koegzystencji ludzie tworzyli i zostawiali po sobie dziedzictwo, które z powodu wielu historycznych zawieruch pokryło się kurzem zapomnienia. Dzisiaj naszym zadaniem, jako szkół dbających o dziedzictwo kulturowe, jest przede wszystkim praca nad przywróceniem Pamięci o wielokulturowości naszego miasta.
Ścieżek dochodzenia do tego celu jest wiele. My zaczynamy od cmentarza. Od pamięci o miejscach, w których spoczęli ludzie tworzący codzienność przedwojennej Bydgoszczy.
VII i VIII Liceum Ogólnokształcące już oficjalnie mogą poinformować, że przejmują opiekę nad mogiłami bydgoszczan- Polaków i Żydów - usytuowanymi między innymi na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, upamiętniającymi ofiary niemieckiego, nazistowskiego aparatu przemocy i Zagłady.
To pierwszy krok. Jedno ze szkiełek w kalejdoskopie wielokulturowej Bydgoszczy, w której obok siebie żyli Polacy, Niemcy i Żydzi.
O kolejnych krokach powiemy niebawem.
A tymczasem, w ramach międzynarodowej akcji „Krokus”, przy zbiorowym pomniku żydowskich ofiar II wojny światowej uczennice naszych szkół posadziły cebulki krokusów, które rozkwitną wiosną i przypomną nam o najmłodszych ofiarach Holokaustu.