Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Opublikowano: 2023-02-22 10:19, Numer artykułu: 64453 , Autor: A.K2.

21 lutego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym biblioteka szkolna wraz z nauczycielami polonistami zaprosiła dwóch gości ze świata poezji.

Pierwszym z nich był Pan Zdzisław Pruss – poeta, satyryk, dziennikarz, który regularnie, od wielu lat jest gościem naszej placówki. Pan Pruss już od kilkudziesięciu lat jest jedną z najbardziej twórczych osób bydgoskiego życia kulturalnego. Jest też jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wyrazistych postaci grodu nad Brdą. W ubiegłym roku z okazji jubileuszu 60-lecia pracy twórczej, który zbiegł się z jubileuszem 80. urodzin pisarza został uhonorowany marszałkowskim Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis za całokształt wieloletniego dorobku poetyckiego, dziennikarskiego oraz satyrycznego. Podczas spotkania autorskiego pisarz zaprezentował swoje liczne utwory. Poprzez poczucie humoru nawiązał świetny kontakt z młodzieżą, zachęcając tym samym do zadawania wielu pytań. Autor podarował nam też swój najnowszy tomik wierszy „Wspólny mianownik”.

Drugim gościem był Pan Grzegorz J. Grzmot-Bilski – poeta i filozof. Pisarz poświęcił spotkanie miłości, zaprezentował również własne wiersze poświęcone tej tematyce. Podarował nam swoje publikacje: „Sprzedawca kawy” i „Niebieski argonauta”. Autor jest rodowitym bydgoszczaninem. Doktorat z filozofii obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przez wiele lat pracował jako adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest autorem wielu książek poświęconych filozofii. Grzegorz J. Grzmot – Bilski działał również aktywnie na rzecz powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Współtwórca Czasopisma Filozoficznego Filo-Sofija, członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz przewodniczący Komisji Filozofii Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. W spotkaniach z twórcami brali udział uczniowie klas: 1e, 2c, 2w, 3a i 3b.

Poza wizytą tych znakomitych gości biblioteka szkolna przygotowała „Wystawę twórców regionu bydgoskiego”. Uczniowie mogli zapoznać się z sylwetkami osób, które przyczyniły się do współtworzenia kultury Bydgoszczy i okolic. Zaprezentowano biogram takiej postaci jak chociażby Jerzy Sulima – Kamiński, autor słynnej publikacji „Most Królowej Jadwigi”. Mawia się, że „Most Królowej Jadwigi”, jest tym samym dla Bydgoszczy, czym „Blaszany bębenek” dla Gdańska. Do lektury niniejszej pozycji nie trzeba zatem namawiać. Poza Jerzym Sulimą – Kamińskim przedstawiono także między innymi sylwetki: Adama Grzymały- Siedleckiego, Wojciecha Banacha, Wiesława Trzeciakowskiego, czy Mariana Turwida (Kaczmarka) oraz ich wybrane dzieła literackie.

Tytułem uzupełnienia prezentacja na platformie Genial.ly dotycząca najczęściej popełnianych błędów językowych przez Polaków, czyli co poza „lubiAłem”, „tE dziecko”, „pizzerNią” i „schizofreMią” irytuje najbardziej...

https://view.genial.ly/63b3e6c0d309ae0012c14b39/presentation-dzien-jezyka-ojczystego-21-lutego-2023