Koniec roku w bibliotece
Opublikowano: 2024-12-18 13:09, Numer artykułu: 91726 , Autor: A.K2.
Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim
Co kryje się pod pojęciem autorytet?
11 grudnia gościliśmy w naszej placówce wyjątkowego gościa, Łukasza Wierzbickiego – pisarza i podróżnika, którego niezwykle ciekawy i wciągający wykład pomógł nam zdefiniować ten termin. No właśnie… Co takiego niezwykłego kryje się pod tym pojęciem? Kto może być naszym autorytetem? A kto zainspirował naszego gościa do pisania własnych historii?
Pan Wierzbicki podzielił się z nami ciekawą historią swojego życia. Odkrył przed nami, jak wyglądała jego życiowa droga, od bankowca do pisarza. Wspominał osoby, które wywarły szczególny wpływ na jego życie i twórczość – od dziadka, który obudził w nim pasję pisarską, przez podróżnika Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę rowerem, pisarza Ryszarda Kapuścińskiego aż po Aleksandra Dobę, niezwykle odważnego kajakarza, który zapisał się na kartach historii jako ten, który przepłynął Atlantyk kajakiem.
Autor w bardzo charyzmatyczny i pełen ekspresji sposób opowiadał nam o tych wyjątkowych dla niego osobach, skłaniając tym samym młodzież do refleksji i zachęcając do próby odpowiedzi na pytanie: Kto dla mnie jest życiowym autorytetem?
Dziękujemy Panu Łukaszowi za bardzo ciekawe i wartościowe spotkanie oraz podarowanie nam książki wzbogaconej o Jego autograf. Książki „Najcenniejszy skarb”, w której opisana jest trzecia transatlantycka wyprawa kajakowa Aleksandra Doby. Ta wciągająca i inspirująca historia prowadzi nas z kolei do refleksji nad życiem…Bo to po prostu życie jest naszym najcenniejszym skarbem! Tą refleksją prawie kończymy inicjatywy biblioteczne w 2024 r.
Prawie, bo harmonogram zamyka wizyta Pań z WiMBP w Bydgoszczy z zajęciami: Wędrujący katalog i warsztatami Book folding art., zaś cały rok zamknęła proczytelnicza akcja: "mobilna wypożyczalnia".
Nie przyszła góra do Mahometa, przyszedł Mahomet do góry. „Mobilna wypożyczalnia” ruszyła na korytarze szkolne i do sal lekcyjnych promować książki zakupione w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wędrujący katalog
Panie opowiedziały nam o Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, jej skarbach, ciekawych, unikatowych zbiorach oraz szeregu atrakcji organizowanych przez tę bibliotekę. Rękopis „Roty” Marii Konopnickiej z partyturą Feliksa Nowowiejskiego, seanse filmowe i koncerty na Strychu to tylko cząstka licznych zbiorów i atrakcji, które na nas czekają w WiMBP. Później Panie wyjaśniły, jak korzystać z internetowego katalogu bibliotecznego i w jaki sposób zamawia się książkę oraz dokonuje jej prolongaty. Poza tym Panie przyniosły do nas fascynujące zbiory ze swojej biblioteki, w tym filmy, gry, czy czytniki e-book. Opowiadając o atrakcyjnych zbiorach i inicjatywach organizowanych przez WiMBP przeniosły nas w jej świat i zachęciły do odwiedzenia tego miejsca w najbliższej przyszłości. W zajęciach wzięła udział klasa 2E.
Warsztaty Book folding art
Panie z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej wyjaśniły, jak można starym, zniszczonym książkom dać drugie życie i stworzyć z nich…prawdziwą sztukę. Po wyjaśnieniu uczniowie przeszli do wykonywania własnych książek origami, tym razem zgodnie z nastrojem i klimatem nadchodzących świąt były to choinki. Powstawały bardzo ciekawe prace. W zajęciach wzięła udział klasa 3E.
Spotkanie z Panem Łukaszem Wierzbickim odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025.