GOŚCIE Z WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BYDGOSZCZY

Opublikowano: 2022-05-27 11:38

Przedłużyliśmy sobie nieco Tydzień Bibliotek i zaprosiliśmy do naszej biblioteki gości z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Pierwszym z nich był Pan Marcin Karnowski – poeta, prozaik, animator kultury, muzykant i bibliotekarz, który przeprowadził bardzo ciekawe zajęcia, pt. „Liberatura, książka artystyczna i niekonwencjonalna. Pan Karnowski zdefiniował pojęcie liberatury jako rodzaj literatury totalnej, w której tekst i forma książki stanowią integralną całość. W utworach liberackich ważny jest nie tylko tekst, warstwa słowna, ale również typografia, konstrukcja, format i kształt. Następnie Pan Marcin pokazał liczne przykłady tego typu literatury. Przyniósł między innymi książkę twórców liberatury – Zenona Fajfera i Katarzyny Bazarnik „Oka-leczenie”, a także interesującą publikację Radosława Nowakowskiego „Ulica Sienkiewicza w Kielcach”. Na koniec nasz gość pokazał nam dość oryginalny instrument o nazwie „Handpan” kształtem przypominający żółwia i zaprezentował grę na nim. Później chętni uczniowie mogli również spróbować swoich sił grając na tym ciekawym instrumencie. Udział w zajęciach brała klasa 2W.

Kolejnymi gośćmi w naszej bibliotece były dwie Panie: Paulina Czerwińska i Katarzyna Paszewska. Panie przeprowadziły dwa zajęcia. Pierwsze z udziałem klasy 1C, pt. „Wędrujący katalog”, zaś drugie to warsztaty „Book folding art.” dla klasy 2D. Na pierwszej godzinie lekcyjnej Panie opowiedziały o Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, jej skarbach, ciekawych, unikatowych zbiorach oraz szeregu atrakcji organizowanych przez tę bibliotekę. Później Panie wyjaśniły, jak korzystać z internetowego katalogu bibliotecznego i w jaki sposób zamawia się książkę. Na drugiej godzinie lekcyjnej odbyły się warsztaty „Book folding art.” Tym razem Panie wyjaśniły, jak można starym, zniszczonym książkom dać drugie życie i stworzyć z nich…prawdziwą sztukę…Po wyjaśnieniu uczniowie przeszli do wykonywania własnych książek – origami. Powstały bardzo ciekawe prace. Poza tym Panie przyniosły do nas fascynujące zbiory ze swojej biblioteki, w tym filmy, gry, czytniki e-book, a także i kartę WiMBP, celem pokazania naszym uczniom, jak taka karta wygląda.

Ponadto dla wszystkich, chętnych uczniów naszej szkoły rozgrywany był teleturniej „Vabank” sprawdzający wiedzę ogólną. Tym razem nasi uczniowie musieli udzielać odpowiedzi w formie pytań, co stanowiło dodatkowe utrudnienie. Zabawa była doskonałą formą sprawdzenia wiedzy w formie rozrywki. Nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy.