Dzień Pisarza
Jak co roku biblioteka szkolna celebrując Dzień Pisarza zorganizowała szereg uroczystości. Obowiązkowym punktem programu było spotkanie autorskie z pisarzem. W tym roku zaszczyciła nas swoją obecnością ceniona bydgoska pisarka, Pani Małgorzata Grosman.
Pani Małgorzata Grosman jest autorką książek związanych z naszym pięknym miastem. Pisarka przez wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach, przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką. Zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów i międzywojnia napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”. Jest również autorką opowieści poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej „Ostromecko w opowiadaniach” i opowieści o bydgoszczankach doby międzywojennej „Bydgoszcz jest kobietą”, która stała się impulsem do stworzenia wystawy „Gorsety” kobiet. Stworzyła podcasty Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia, które niedawno przeobraziły się w książkę pod tym samym tytułem. „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy” i „Bydgoszcz rozbrzmiewa muzyką” to kolejne jej propozycje dla miłośników Bydgoszczy. Spotkanie z Panią Grosman podzielono tym razem na dwie części. Pisarka najpierw w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o Zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku, czyli zespole rezydencjalnym, obejmującym dwa pałace i park, zlokalizowany na skarpie doliny Wisły w Ostromecku w powiecie bydgoskim, który od 1996 roku jest własnością miasta Bydgoszczy, stanowi regionalny ośrodek kulturalny i rekreacyjny. Warto podkreślić, że mieści m.in. muzeum zabytkowych fortepianów . Historia Ostromecka jest niezwykle barwna i ciekawa i trudno ją streścić w kilku słowach, dlatego warto zapoznać się z publikacją Pani Małgorzaty Grosman „Ostromecko w opowiadaniach”, gdzie w bardzo ciekawy sposób opowiedziane są te intrygujące dzieje miejscowości i właścicieli posiadłości, Alvenslebenów. Później autorka zainteresowała nas poruszającą historią „Wampirki” z Pnia, która w dalszym ciągu jest przedmiotem badań naukowców. „Ostromecko w opowiadaniach” Małgorzaty Grosman dostępne w bibliotece. Zachęcam do lektury!
Kolejnym tematem spotkania były kobiety, jak sam tytuł publikacji mówi „odważne i romantyczne”, czyli rozważania na temat tego, czy w Powstaniu Wielkopolskim uczestniczyli bydgoszczanie? Jaką rolę odegrały w nim bydgoszczanki?
To pytania, których bydgoszczanie i bydgoszczanki raczej sobie nie zadają, bo w ogóle nie kojarzą Bydgoszczy z Powstaniem Wielkopolskim. Tymczasem o zwycięstwie powstania zadecydował nie tylko zryw poznaniaków, ale też mieszkańców wielu innych miast, miasteczek, wsi. Chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania? Publikacja „Odważne i romantyczne” Małgorzaty Grosman również w bibliotece szkolnej. Biblioteka zaprasza!
Autorka poza tym, że opowiedziała o obu kwestiach w sposób niezwykle interesujący, to jeszcze przyniosła, by pokazać nam piękne, pamiątkowe fotografie przedstawiające życie dawnych mieszkańców Bydgoszczy. Nasza kolekcja książek pisarki jest coraz bardziej pokaźna.
Dlaczego warto organizować spotkania autorskie?
Spotkania autorskie to niepowtarzalna okazja dla uczniów, by poznać warsztat pisarski, dowiedzieć się, jak powstają książki i jak wygląda praca nad powieścią z perspektywy pisarza oraz możliwość rozmowy z pisarzami i zadawania pytań. Badania dowodzą, że książki autora, którego mieliśmy okazję poznać osobiście, są o wiele chętniej czytane niż pisarza, którego nie znamy. W zajęciach wzięła udział klasa 3A wraz z wychowawcą. Dziękujemy!
Co ponadto z okazji Dnia Pisarza?
- Konkurs na portret wybranego pisarza. W tym roku decyzja o wyborze laureata była niezwykle trudna. We wszystkie prace uczniowie włożyli mnóstwo pracy, starań, zaangażowania i przede wszystkim serca. Biblioteka szkolna, mając ciężki orzech do zgryzienia poprosiła o pomoc w podjęciu decyzji nauczycieli i uczniów. I tak: większość głosów nauczycieli otrzymała: Zofia Baranowska z klasy 1B za portret Williama Shakespeara wykonany na płótnie; większość głosów uczniów uzyskała: Daria Najzer z klasy 3F za portret Juliusza Słowackiego wzbogacony o treść utworu pisarza. Biblioteka przyznała zatem pierwszą nagrodę ex aequo obu uczennicom. Gratulujemy! Ponadto Marcin Dołkowski z klasy 3F otrzymał wyróżnienie za portret Edmunda Niziurskiego.
- Memory z wizerunkami pisarzy-gra towarzyska sprawdzająca pamięć.