Brzechwa dzieciom-wiosenne spotkanie z poezją
Opublikowano: 2025-03-20 13:00, Numer artykułu: 95416 , Autor: A.K2.
Dzień Poezji, Dzień Osób z Zespołem Downa-21 marca
Dzień Poezji
21 marca obchodzimy Dzień Poezji, jest to także pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W związku z tym w wigilię tychże świąt, 20 marca br. nasza biblioteka zaprosiła do siebie dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 32 w Bydgoszczy wraz z wychowawcą na zajęcia „Brzechwa dzieciom-wiosenne spotkanie z poezją”. W zajęciach uczestniczyły również nasze uczennice: Marcelina Bukowska, która wcieliła się w rolę „Samochwały”; Iga Odya zagrała rolę „Lenia”, zaś narratorem wiersza była Joanna Joppek. Następnie dzieci wcieliły się w rolę warzyw z wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy*, który przeczytała Asia. Później przyszedł czas na występy dzieci. Zosia pięknie wyrecytowała wiersz "Kaczka dziwaczka", zaś druga Zosia w duecie z Darią doskonale się zsynchronizowały i powiedziały wiersz, którego tytuł nawet ciężko wymówić
Na koniec nasze uczennice: Marcelina, Iga i Asia przeczytały dzieciom wiersz "Żuk" z podziałem na role. Dziękujemy dzieciom i wychowawcy za przyjście i przesympatyczne spotkanie, a naszym dziewczynom za fenomenalne, aktorskie odegranie ról.

*Jan Brzechwa (wł. Jan Lesman) z zawodu adwokat, znawca prawa autorskiego.
Skąd wziął się pseudonim pisarza?
Gdy Bolesław Lesman – podpisujący się jako Leśmian i w ten sposób dystansujący się od swoich żydowskich korzeni – dowiedział się, że jego młodszy kuzyn także para się twórczością literacką, miał podobno orzec, że nie może być dwóch poetów o tym samym nazwisku. Zaproponował więc krewniakowi pseudonim – Brzechwa.
Dzień Osób z Zespołem Downa
Czy inaczej Dzień Kolorowej Skarpetki. Data jest nieprzypadkowa-nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. W związku z tym nasz Emil bibliofil poleca w tym miesiącu pozycję „Poczwarka” Doroty Terakowskiej, mamy reżyserki Małgorzaty Szumowskiej. Jest to niezwykle poruszająca opowieść o dziewczynce z Zespołem Downa. Adam i Ewa, bohaterowie powieści, żyją prawie jak w serialu. Mają po trzydzieści parę lat i starannie opracowany rodzinny biznesplan. Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki, innej, niż oczekiwali. Mężczyzna i kobieta każde na swój sposób poznają to nowe życie. Między odrzuceniem a miłością kryje się niejedna tajemnica. „Poczwarka” wzrusza czytelnika do łez, porusza do głębi, zmusza do refleksji. Jest to książka, koło której nie da się przejść obojętnie, pozostaje w sercu i pamięci czytelnika na zawsze. Propozycja „Poczwarka” Doroty Terakowskiej dostępna w bibliotece.
Co ponadto?
Nasze tegoroczne maturzystki podczas akcji „Z książką mi do twarzy” polecały książki zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.