Robert Gawłowski

Opublikowano: 2024-04-26 13:09, Numer artykułu: 82290 , Autor: A.K2.

Niemcy tak bardzo wierzyli w bezpieczeństwo informacji szyfrowanych za pomocą Enigmy, że zaczęli przesyłać nią najtajniejsze informacje wojskowe.  Nie zdawali sobie sprawy, że w tym samym czasie grupa polskich kryptologów pracuje nad rozszyfrowaniem maszyny. Wreszcie w sylwestrową noc 1932 roku Marian Rejewski rozwiązał równanie, które przesądziło o wyniku II wojny światowej.

 

Dumni bydgoszczanie upamiętniają tego wybitnego kryptologa, mieszkańca naszego miasta. Jego imię nosi Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, ulica, tramwaj, a u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich znajdziemy pomnik Mariana Rejewskiego autorstwa Michała Kubiaka odlany w brązie, siedzącego na ławce z grubych płyt granitowych.

 

Pan Profesor Robert Gawłowski również nie zapomniał o zasłużonym bydgoszczaninie. Jak mawiał, brak publikacji poświęconych Rejewskiemu tak mu doskwierał, że w końcu sam postanowił taką napisać. Istniało jeszcze inne źródło motywacji: lokalny patriotyzm. Marian Rejewski pochodził bowiem, tak jak Robert Gawłowski, z Bydgoszczy. „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego” to publikacja wykraczająca poza dotychczasowe zainteresowania autora, który jest specjalistą od samorządu terytorialnego i zarządzania publicznego.

 

Omawiana publikacja nie jest, co sam autor podkreśla, opracowaniem naukowym, ale rodzajem reportażu historycznego. Autor rozpoczyna tok narracji od zaprezentowania Bydgoszczy na początku XX wieku oraz środowiska, z którego wywodzili się rodzice urodzonego w 1905 roku Mariana Rejewskiego, później opisuje dalszy życiorys kryptologa.

 

Robert Gawłowski opisuje także prace nad złamaniem szyfru Enigmy, a także wyjaśnia, jak funkcjonowała ta niemiecka maszyna kodująca. Autor przygotował nawet dla czytelnika zagadki kryptologiczne.

 

Robert Gawłowski, autor książki „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego” odwiedził naszą placówkę w miniony poniedziałek, 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Inicjatorką spotkania z Panem Profesorem była Pani Joanna Gładykowska-Rosińska, nauczyciel języka polskiego. Na prelekcję zaproszono klasy: 2A, 2E i 2W.

 

Publikacja już dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Dziękujemy Panu Profesorowi za przybycie, bardzo ciekawe spotkanie i podarowany egzemplarz!

 

dr hab. Robert Gawłowski, prof. UWSB Merito

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji, a także Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureat prestiżowego konkursu na najlepsze prace doktorskie z zakresu samorządu terytorialnego czasopisma „Samorząd Terytorialny” Wydawnictwa Wolters Kluwer w 2012 r. Pracownik naukowy oraz praktyk współpracujący z administracją rządową i samorządową. Autor licznych artykułów naukowych i publicystycznych związanych z problematyką samorządu terytorialnego i zarządzania publicznego. Autor wielu artykułów i komentarzy w mediach lokalnych i ogólnokrajowych na temat samorządu terytorialnego, zarządzania publicznego oraz bezpieczeństwa wewnętrznego.